Kapıda Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye e-ticaret sektöründe 2012 yılından bu yana kullanılmaya başlanan ödeme türlerinden biri olarak göze çarpıyor. Kapıda ödeme, Tahsilatlı Kargo veya Mal bedelli kargo olarak tarif edilen sistem internet üzerindeki alışverişlerde güven konusunda endişesi olan, kredi kartı veya banka kartı bilgilerini girmek istemeyen, havale işlemleriyle uğraşmak istemeyen tüketicilerin genellikle tercih ettiği sistemlerden biri.

KAPIDA ÖDEME Sistemi Nedir?

Kapıda ödeme sistemi internet üzerinden yapılan alışverişlerde sipariş anında ödeme yapılmadan siparişi tamamlayıp ürün evine veya işyerine geldiğinde kargo firması aracılığı ile yapılan ödeme yöntemine denir. Kargo firmaları kendileri ile cari olarak çalışan firmalara belirli evrakları temin ettikten sonra bu hizmeti verirler. Yaptıkları tahsilatları da belirli bir vade sonra gönderen firmanın hesabına yatırırlar. Bu sayede internet üzerinden kart bilgilerini girip alışveriş yapmaya çekinen tüketiciler rahatlıkla online alışveriş yapabilmektedir.

Kapıda ödeme sisteminin avantajları

Güvenlik

Kapıda ödeme sisteminin en önemli avantajlarından biri güvenliktir. Tüketiciler güvenlik endişesi yaşamadan alışveriş yapabilmektedir. İnternetten sanal POS’lar üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirmek, arka plandaki yazılımlar ve maskeleme yöntemlerinden dolayı güvenilir olsa da, bu konuda çekinceleri olan tüketiciler için kapıda ödeme sistemi önemli bir avantaj sağlıyor.

Tüketiciler kargonun ürünü teslim ettiği anda  nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabildiği için internet üzerinden kredi kartı bilgilerini paylaşmamış oluyorlar.

Ödemesini yaptığınız ürünün teslim edilmeme ihtimalini ortadan kaldırır Kredi kartı bilgilerinin tehlikede olma riskinin yanı sıra, bazı tüketiciler online ödeme yapsalar bile sipariş ettikleri ürünlerin kendilerine ulaşmayabileceğini ve dolandırılabileceklerini düşünüyor.

Kapıda ödeme sistemi bu gibi yaşanabilecek durumların da önüne geçmiş oluyor.

Cayma hakkı

Bu sistemin sağladığı avantajlardan biri de cayma hakkı. E-ticaret şirketlerinde iade durumu ve ürünü satın almaktan vazgeçme gibi haklar tüketicilere sunulmasına rağmen bazen bu hak yerine getirilmeyebiliyor. Kapıda ödeme ile verilen siparişlerde tüketiciler ürünleri almaktan vazgeçebilirler ve kargo firması da ürünü gönderen firmaya iade eder.

Kargo teslimatı sırasında yaşanan belli başlı sorunlar olabiliyor. E-ticaret siteleri müşterilerine “paketi kontrol ettikten sonra teslim alın” gibi uyarılar yapmasına rağmen kargo yetkilisi teslimden önce kontrol hakkı tanımamaktadır. Bu durumda da hasarlı bir ürün olduğunda alıcının siparişi iade etmesi ve daha sonra parasını geri almak için prosedürün tamamlanmasını beklemesi gerekebiliyor.

Kargo firmaları ürünü açmamak ile ilgili durumu bazı sebeplere bağlıyorlar. Bunlardan bazıları şöyle;

  • Ürünün paketi açıldığında içten eksilme olsa da olmasa da iade durumunda çalışanları gönderene karşı zan altında kalabiliyor.
  • İçeriğin doğru olup olmaması kargonun sorunu değil. Gönderici ile alıcı arasındaki sorundur.
  • Kargo firması ürünü Gönderen firmadan alır ve Alıcı kişiye teslim eder, ambalajında bir hasar olmadığı sürece henüz teslim alınmayan bir gönderinin açılması; kabul edilmemesi durumunda kendileri için sorun teşkil etmektedir.

gibi gerekçeler ile paketin açılmasına müsaade etmezler.

Kapıda ödeme hakkında sıkça sorulan sorular

Kapıda ödemede ücretlendirme

Kapıda ödeme işlemi kargo firması garantörlüğünde yapıldığı için gönderici firmaların kargo firmalarına ürün tutarına göre oluşturulan bir skala üzerinden komisyon ödemesi gerekiyor. Buradaki komisyonlar şirketlerin çalışma prensiplerine göre kimi zaman kullanıcıya yansıtılırken kimi zaman gönderen firma tarafından karşılanabiliyor.

Teslimat süresi ne kadar?

Kapıda ödeme ile sipariş verdiğiniz ürünün teslim süresinde bir değişiklik olmuyor. Firmalar, alışveriş sırasında ürünlerin ne kadar süre içinde size ulaştırılacağını ya da ne zaman kargoya verileceğini belirtirler. Kapıda ödeme sistemini seçtiğiniz için ürünün daha geç ya da erken kargoya verilme durumunda bir değişiklik olmaz.

Yurtdışına gönderim oluyor mu?

Kapıda ödeme sistemi üzerinden bilinen kargo firmaları tarafından şuanda yurtdışına hizmet verilmemektedir.

Alıcının evde olmadığı durumlarda ne olur?

Ürün teslimatı sırasında evde olmadığınız durumlarda, kargo şirketleri üç ila beş gün ürünü teslimat şubesinde beklettikten sonra iade eder. Ancak bazı şubeler kendi inisiyatiflerinde olarak birkaç defa teslimata getirebilirler, bu üzerlerindeki kargo yükünü hafifletmek adına yapılan ekstra bir hizmettir. Aslında sadece bir defa teslimata çıkma zorunlulukları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra adrese geldiklerini ve sizi bulamadıklarına dair not bırakırlar, notu gördüğünüz zaman ürününüzün hangi şubede olduğuna ve takip numarasının ne olduğuna dair bir bilgi bulursunuz. Bu bilgi ışığında gidip teslimat şubesinden ürününüzü alabilirsiniz.